Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia?

Jakie konsekwencje dla medycyny i systemu opieki zdrowotnej będzie miał rozwój sztucznej inteligencji i jej zastosowań? Jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą wykorzystanie AI w zdrowiu? Jak zmieni się rola lekarzy i innych pracowników służby zdrowia? Opowiada Ligia Kornowska - liderka Koalicji AI w Zdrowiu.


Posłuchaj 16 odcinka podcastu Idee Warte Poznania:

Podoba Ci się ten odcinek? Chcesz wesprzeć rozwój podcastu?


Postaw mi wirtualną kawę na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania


---


W tym odcinku dowiesz się:


Czym jest sztuczna inteligencja? I jak wykorzystać ją w ochronie zdrowia?


Czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja? Skąd się wzięła idea, aby wykorzystać sztuczną inteligencję w zdrowiu? Na jakie sposoby można to zrobić? Jakie są obszary gdzie sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie? Czy tego typu rozwiązania już funkcjonują?


Jakie są najważniejsze kwestie związane wykorzystaniem AI w zdrowiu?

  • Benefity (jakie korzyści może nam przynieść wykorzystanie sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia?)

  • Obszary wykorzystania (gdzie się da wykorzystać AI, a gdzie nie ma na to szans? w których dziedzinach sztuczna inteligencja może przynieść największe korzyści? w jakich obszarach AI już znalazło zastosowanie albo znajdzie je za chwilę?)

  • Zagrożenia (jakie kwestie budzą wątpliwości, na jakich obszarach widać zagrożenia i kontrowersje - dostęp do danych, “dehumanizacja”, błędy algorytmów, odpowiedzialność za decyzje, cyberbezpieczeństwo…)

  • Jak zmieni się rola lekarza/placówek ochrony zdrowia (czy AI zastąpi lekarzy? jak zmieni się ich rola? jakie to będzie miało konsekwencje dla systemu ochrony zdrowia?)

  • Co to będzie oznaczać z perspektywy pacjenta (co się zmieni? jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości jako pacjent? na co zwracać uwagę?)

Jak wygląda stan rozwoju rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia w naszym kraju?


Jak Polska wypada na tle świata? Czy możemy stać się liderem wykorzystania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia? Jakie bariery/wyzwania stoją przed rozwojem wykorzystania AI w zdrowiu - co się musi zmienić aby ten proces usprawnić/przyśpieszyć?


Jak będzie wyglądać przyszłość AI w zdrowiu?


Jak będzie wyglądała ochrona zdrowia przyszłości i jaką rolę w niej będzie pełnić sztuczna inteligencja? Jakie są możliwe scenariusze rozwoju wykorzystania technologii w ochronie zdrowia? Który z nich ma największą szansę się urzeczywistnić?


---


Słuchaj 16 odcinka podcastu na:

Jak technologia wpływa na sen?

Masz pomysł na odcinek podcastu? Napisz do mnie!

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie