Jak technologia wpływa na nasz sen?

Sen to jedna z podstawowych funkcji życiowych, a jego kiepska jakość drastycznie wpływa na naszą wydajność i samopoczucie. Czy użytkowanie technologii wpływa na to jak śpimy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w rozmowie z Mateuszem Majchrzakiem - psychologiem, psychoterapeutą, wykładowcą i ekspertem snu.


Posłuchaj 20 odcinka podcastu Idee Warte Poznania:

Podoba Ci się ten odcinek? Chcesz wesprzeć rozwój podcastu?


Postaw mi wirtualną kawę na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania


---


W tym odcinku dowiesz się:


Co wiemy o śnie?


Czym jest sen? Jak przebiega? Jakie funkcje spełnia? Jak jakość snu przekłada się na nasze funkcjonowanie Dodatkowo, czy są takie rzeczy związane ze snem, które są dla nas ciągle zagadką i nie wiemy jak funkcjonują lub z czego wynikają?


Jakie są największe mity na temat snu?


Błędne przekonania na temat snu są bardzo powszechne, Mateusz spotyka się z nimi na co dzień pracując ze swoimi pacjentami nad terapią bezsenności.


Jak technologia wpływa na sen (najważniejsze zagadnienia związane ze współczesną technologią, które mogą wpływać na to jak śpimy)?

  • Niebieskie światło (dużo się o tym mówi - jak to działa, jaki ma wpływ, jak sobie z tym radzić i czy potrzeba do tego jakiś specjalnych zakupów typu okulary itp.?)

  • Korzystanie z technologii przed snem (oglądanie telewizji, siedzenie na komputerze, granie w gry przed zaśnięciem - czy i jaki może to mieć wpływ na jakość naszego snu?)

  • Urządzenia monitorujące sen (opaski, aplikacje i inne urządzenia - z których warto korzystać, a z których nie, czy i w jakich sytuacjach sięgać po tego typu rozwiązania?)

  • Pole elektromagnetyczne (czy pole elektromagnetyczne generowane przez sieci wi-fi i nasze urządzenia może mieć wpływ na jakość naszego snu? co na ten temat mówią badania naukowe?)

  • Aplikacje wspomagające relaksację (sporo jest również aplikacji związanych z medytacją, mindfulness itd. - czy tego typu rozwiązania mogą pozytywnie wpłynąć na nasz sen?)

  • Inne technologie (czy mamy na horyzoncie jakieś technologie, które mają szansę zrewolucjonizować nasz podejście do snu?)

Jak spać zdrowo?


Kilka najważniejszych zasad, którymi powinniśmy się kierować, aby spać zdrowo i w sposób dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.


Co robić, kiedy dopadnie nas bezsenność?


Czym jest bezsenność, kiedy możemy o niej mówić? Czy to jest częsta przypadłość? Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? I na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby do bezsenności nie dopuścić?


---


Słuchaj 20 odcinka podcastu na:

Jak technologia wpływa na sen?

Masz pomysł na odcinek podcastu? Napisz do mnie!

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie