Jak będzie wyglądać edukacja przyszłości?

Dwudziesty trzeci odcinek podcastu Idee Warte Poznania to podróż w przyszłość edukacji. Rozmawiamy o tym, z jakimi wyzwaniami będzie się mierzyć edukacja przyszłości oraz jak na te wyzwania odpowiedzieć?


Gościem odcinka jest Krzysztof Patkowski - politolog i manager z wieloletnim doświadczeniem, który od kilkunastu lat pracuje na styku edukacji i biznesu, obecnie w Collegium Da Vinci w Poznaniu.


Posłuchaj 23 odcinka podcastu:

Materiał dostępny także na:

Spotify / YouTube / Anchor / Google / Apple


W tym odcinku dowiesz się:


Jak wygląda stan edukacji w naszym kraju?


Jak wygląda nasz szeroko pojęty system edukacji, gdzie są jego mocne, a gdzie słabe punkty?


Jakie wyzwania stoją przed edukacją?

  • Po co nam edukacja? Czy tylko po to, żeby zdobyć pracę, czy może też aby zaspokoić inne potrzeby (ciekawości, rozwoju, poczucia spełnienia itd.) Które z tych funkcji będą głównymi w przyszłości?

  • Technologia, która zmienia dostęp do wiedzy - jeszcze nigdy nie mieliśmy tak ogromnego dostępu do wiedzy praktycznie z każdego miejsca i w każdym czasie. Jak to wpływa na edukację?

  • Informacja - z jednej strony zalewają nas informacje, a z drugiej brakuje nam możliwości i kompetencji aby je odpowiednio weryfikować i interpretować. Jak sobie z tym poradzić?

  • Tempo zmian - świat zmienia się bardzo szybko, musimy uczyć się całe życie i dostosowywać nasze postępowanie do zmieniających się warunkach. Czy system edukacji jest na to gotowy?

W jaki sposób edukacja może odpowiedzieć na nowe wyzwania?

  • Nowy model kształcenia - jak wygląda edukacja na miarę XXI wieku?

  1. Praktyczność

  2. Indywidualizacja

  3. Kształcenie kompetencji przyszłości

  4. Wykorzystanie naturalnych talentów

  • Jak zmieni się rola uczelni wyższych? Czy będą one nadal potrzebne? Jakie potrzeby zaspokajają uczelnie, a jakie będą zaspokajać w przyszłości?

Jak będzie wyglądać edukacja przyszłości?


Jak zmieni się rola uczniów i studentów? A jak nauczycieli, wykładowców i trenerów? Czy technologia opanuje edukację, czy będzie tylko jednym z jej elementów składowych? Czy nauczanie zdalne będzie podstawą, czy tylko dodatkiem do edukacji? Wreszcie co robić, aby dobrze przygotować się na przyszłość?

Jak technologia wpływa na sen?

Podoba Ci się ten odcinek? Chcesz wesprzeć rozwój podcastu?


Postaw mi wirtualną kawę na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania


Masz pomysł na odcinek podcastu albo inną współpracę?


Napisz do mnie pod ten adres kontaktowy!

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie