Dlaczego warto zainteresować się samochodami elektrycznymi?

Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, która zbliża się do nas wielkimi krokami. Czy to dobry moment, żeby zainteresować się elektrykami? W dziewiętnastym odcinku podcastu Idee Warte Poznania pasją do samochodów elektrycznych postara się Was zarazić Daniel Grzyb.


Posłuchaj 19 odcinka podcastu Idee Warte Poznania:


Podoba Ci się ten odcinek? Chcesz wesprzeć rozwój podcastu?


Postaw mi wirtualną kawę na: https://buycoffee.to/ideewartepoznania


---


W tym odcinku dowiesz się:


Dlaczego powinniśmy zainteresować się samochodami elektrycznymi?


Skąd się wziął trend na auta elektryczne, dlaczego dyskutujemy na temat samochodów elektrycznych, jakie to ma znaczenie? (kwestie środowiskowe, cele klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, hałas szczególnie w miastach czy przy ruchliwych drogach, kwestie awaryjności i autonomiczności, frajda z jazdy)


Gdzie zaczyna się samochód elektryczny?


Mamy na rynku różne kategorie samochodów napędzanych na prąd - nie tylko auta w pełni elektryczne ale także tzw. hybrydy - czym się one różnią od aut w pełni elektrycznych?


Pojawiają się też kwestie historyczne tj. kiedy pojawiły się pierwsze auta elektryczne i dlaczego początkowo nie odniosły one sukcesu?


Jakie są najważniejsze kwestie związane z samochodami elektrycznymi?

  • Cena (czy auta elektryczne są drogie? zakup, eksploatacja, kwestie dopłat)

  • Zasięg (ile da się przejechać, od czego to zależy, co się stanie jak auto się rozładuje?)

  • Ładowanie (jak i gdzie można ładować auto elektryczne, ile to trwa i kosztuje?)

  • Infrastruktura (czy da się komfortowo jeździć po Polsce i Europie, jak wygląda dostępność stacji ładowania na trasach itd.?)

  • Czy auta elektryczne są prawdziwie ekologiczne (prąd też trzeba wytworzyć - porównanie do spalinowego w kwestiach ekologii , kwestie utylizacji baterii, rzadkich surowców użytych w produkcji elektryków itp.?)

  • Eksploatacja (czy auto elektryczne jest tańsze w utrzymaniu, czy się mniej psuje? jak bardzo jest wytrzymałe i ile kilometrów można nim przejechać?)

  • Auta elektryczne a samochody autonomiczne (dlaczego samochody autonomiczne to w dużej mierze auta elektryczne?)

  • Jak wygląda rynek samochodów elektrycznych w Polsce (jakie marki, jakie auta są dostępne, udział elektryków w sprzedaży, kwestie związane z prawodawstwem, wsparcie dla rozwoju elektromobilności)

Jakie są doświadczenia Daniela w użytkowaniu auta elektrycznego?


Co mu się najbardziej podoba, a co jest najmniej? Jak wygląda użytkowanie latem i zimą, jak z dostępnością ładowarek w praktyce itp. Jakie są plusy i minusy posiadania elektryka?


Jaka jest według Daniela wygląda przyszłość aut elektrycznych?


Czy i kiedy wszyscy wsiądziemy do elektryków? Jakie wyzwania stoją przed elektromobilnością? Co trzeba zrobić żeby upowszechnić auta elektryczne? Jak ten rynek będzie się rozwijał w naszym kraju i na świecie?


---


Słuchaj 19 odcinka podcastu na:

Masz pomysł na odcinek podcastu? Napisz do mnie!

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie